Przeskocz do treści
Krajowa Konferencja Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji 2016
Krajowa Konferencja Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji 2016
Krajowa Konferencja Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji 2016
Krajowa Konferencja Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji 2016
Krajowa Konferencja Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji 2016
Krajowa Konferencja Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji 2016
Krajowa Konferencja Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji 2016

S13

Radiokomunikacja lotnicza i satelitarna

Przewodniczący: Mirosław Siergiejczyk

Opis odbioru sygnału z satelity LEO w obecności zniekształceń intermodulacyjnych spowodowanych interakcją satelitarnego sygnału uplink z sygnałami naziemnych systemów komunikacji bezprzewodowej

Borys A.

W artykule przedstawiono skorygowany model pozwalający opisać odbiór sygnału z satelity LEO w obecności zniekształceń intermodulacyjnych, spowodowanych interakcją satelitarnego sygnału uplink z sygnałami pochodzącymi z naziemnych systemów komunikacji bezprzewodowej. Model ten wykorzystano do określenia warunków, w których zniekształcenia intermodulacyjne trzeciego i piątego rzędu nie mają praktycznie żadnego wpływu na jakość odbieranego sygnału w odbiorniku stacji naziemnej systemu satelitarnego, w skład którego wchodzi tzw. niskoszumowy wzmacniacz. Wyniki teoretyczne zilustrowano przykładami obliczeń.

System hiperboliczny jako ważny element radiolokacji lotniczej

Siergiejczyk M., Krzykowska K.

W artykule przedstawiono jeden z najbardziej popularnych systemów dozorowania na świecie. Analiza wykazuje, że radary nie są już najbardziej efektywną formą radiolokacji w lotnictwie, a ich miejsce zaczynają zajmować systemy hiperboliczne. Niezwykle obiecująco, w przypadku dozorowania, zapowiadają się systemy, które w swoim działaniu wykorzystują technologię sensorową.

Rozproszony system monitorowania i analizy struktury kadłuba w statkach powietrznych

Gozdecki J., Wągrowski M., Łoziak K., Sikora M., Wszołek J., Ludwin W., Natkaniec M.

W artykule przedstawiono architekturę systemu obsługi statków powietrznych, mającego za zadanie gromadzenie i analizę danych na temat stanu struktury kadłuba oraz wspierającego odpowiednie działania w przypadku wykrytych uszkodzeń. Opisano komponenty systemu i przedstawiono jego funkcjonalność w kontekście wymagań bezpieczeństwa. Praca została wykonana w ramach międzynarodowego projektu ASTYANAX realizowanego pod egidą Europejskiej Agencji Obrony (European Defence Agency).

Właściwości i charakterystyka interfejsu radiowego UHF satelitów BRITE-PL

Wawrzaszek R., Stolarski M., Kalarus M., Wielgosz A., Woźniak G., Marciniszyn G., Waraksa M., Żurek J., Unterberger M., Romano P.

Komunikacja realizowana podczas wykonywania misji naukowych i technologicznych z użyciem satelitów stanowi podstawę wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Niemniej jednak, nawet w dzisiejszych czasach jest to zadanie trudne, które wymaga użycia zaawansowanych urządzeń i precyzyjnej analizy wielu problemów. Po udanym wystrzeleniu trzech satelitów, polscy inżynierowie i naukowcy zdobyli odpowiednie doświadczenie w tej dziedzinie. W niniejszym artykule autorzy zaprezentowali system komunikacyjny używany w ramach projektu BRITE-PL. Dodatkowo przedstawiono analizę teoretyczną i pomiary parametrów łącza satelitarnego wykonanego przez systemy pomiarowe zlokalizowane w satelicie.

Stacja do odbioru danych meteorologicznych na potrzeby planowania misji bezzałogowych statków powietrznych

Grześ M., Grześ P., Sadowski M.

Planowanie misji z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych wymaga od operatora kompleksowej wiedzy na temat warunków panujących na całej trasie przelotu. Dzięki fuzji danych pochodzących z lokalnej stacji meteorologicznej oraz ze zdjęć odebranych z satelity meteorologicznego możliwy jest optymalny dobór parametrów nawet długoterminowych misji. Referat przedstawia projekt budowy małej, niezależnej stacji do odbioru zdjęć satelitarnych z wykorzystaniem radia programowalnego, komputera jednopłytkowego oraz zasilania z paneli słonecznych.

© 2018 Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie